با خودمان از ترس های مان حرف بزنیم

دیشب ترس عجیبی بر من حاکم شد.البته ترس شاخ و دم داری نبود.فقط دوباره به خودم و تمام خاطره هایی که مانع من می شدند برگشتم.

درست است خاطره هایی که مانع من می شوند.گاهی یک اتفاق،فقط یک بار مانع می شود.اما خاطره آن اتفاق مدام مانع می شود.

مثلا من در دوران مدرسه ام خاطره هایی دارم که دلچسبم نیستند.هر زمانی که مسئله ای رُخ می دهد سریع به آن دوران می روم و به خودم می گویم:(آره از اولش همینطور بود واسه من )

خاطره هایی که مدام در هر رُخداد جدیدی که باب طبعم نیست،به خودم یادآوری می کنم.می گویم آن زمان هم این چنین بود.

با خودم فکر کردم چه چیزی باعث می شود که من مایل باشم آن خاطره ها را به یاد بیاورم.خاطره هایی که مانع می شوند.

در واقع در ذهن من یک حالت تدافعی وجود دارد. هر زمانی که می خواهم رشدی داشته باشم،با مانعی روبرو می شوم که خوب طبیعی است.اما سریع با بیاد آوردن خاطرات نامطلوب قبلا خود ، سعی دارم نشان بدهم که اوضاع بد است.

اما می خواهم با ترس هایم روبرو بشوم،تا نشان شان بدهم خیلی قوی نیستند.اولین قدم من برای این تصمیم این است که تا ترسی در ذهنم آمد و نتوانستم مهارش کنم.با اولین دوستی که می دانم درکم می کند فقط ترس را مطرح کنم.

با عنوان کردن ترس ، باعث می شوم تا خودافشایی داشته باشم.پس قدرت ترس کاهش پیدا می کند.زیرا من آن احساس ترس و دلیل ترس را بروز دادم.

قدم بعدی راهکارهایی است که برای رفع شان در نظر می گیرم.قبلا فکر می کردم باید همه ی تصمیم هایم را از یک نوع صافی ، از یک کوچه فکرم، از یک آدرس تکراری پیش بروم.

ولی ثابت قدمی همواره آبی بودن ، سبز بودن یا قرمز بودن نیست.بلکه ثابت قدمی یعنی من بتوانم در رنگهای مختلفی که قرار می گیرم،قوی باشم.پیش بروم.خواسته هایم را حفظ کنم.

در هر صورت توازن در حرکت است. تعادل در درست حرکت کردن است.و حرکت سرآغاز رشد است.از هیچ سکونی ، رشدی نیامده است.یک سنگ سالها سنگ می ماند.یک درخت رشد می کند و روزی شکوفه های زیبایی را در وجودش مهمان می شود و میوه می دهد.

خوشحالم که کلمه سال خود را کلمه تحول انتخاب کردم.زیرا هر چقدر پیش می روم.بیشتر به کمک من برای رشد کردن می شتابد.

 

 

 

به اشتراک بگذارید

عضویت در خبرنامه

بخش‌های سایت من:

4 پاسخ

 1. فروزان عزیز این ویژگی مثبتی هست اما برعکس ازش استفاده کن. پس هربار که بر ترسی غلبه کردی و موفقیتی چه در گذشته و چه در آینده کسب کردی به خاطر بسپارش و روز هایی که دچار خستگی یا تردیدی میشی به خودت بگو من اون بار به فلان هدف یا موفقیت رسیدم پس این بار هم می تونم و از پسش بر میام و با یادواری خاطرات خوب و قدرتمند به خودت انگیزه دوباره بده.

  کلمه تحول بهترین کلمه ایه که انتخاب کردی و نوشته هات برای ما هم خیلی مفید و انگیزه بخش هستند. موفق باشی دوست عزیزم

  1. فرناز نازنین ممنونم از کامنت الهام بخش و زیبات
   خوشحالم که پست های منو درباره ی تحول دوست داری
   ممنونم از زمانی که صرف خووندن پست کردی
   موفق و برقرار باشی🌷🌷

  1. سلام آقای قائدی بی نظیر
   خوشحالم نوشته های من مورد توجه تون قرار گرفته😊
   ممنونم از همراهی تون😊
   نظر شما خیلی برام ارزشمنده ، موفق و برقرار باشید🌷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط